OP TAK - Aplikace
Podpora průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje, který vede ke konkrétním výsledkům v podobě prototypů, funkčních vzorků, poloprovozních linek, nových materiálů a software.
OP TAK - Inovace
Zavádění výsledků výzkumu a vývoje ve formě inovací do podnikové praxe, zavedení inovovaných výrobků a služeb do výroby a na trh.
OP TAK - Inovační vouchery
Podpora rozvoje komunikace a sdílení poznatků a know-how mezi podnikovou a výzkumnou sférou.
OP TAK - Potenciál
Založení nebo rozšíření center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací spočívající v pořízení technologií/zařízení a jiného vybavení nezbytného pro zajištění výzkumných a vývojových aktivit těchto center.
OP TAK - Proof of Concept
Rozvoj transferu technologií a znalostí mezi výzkumnými organizacemi a podniky.
aktivita a)
aktivity související s ověřením technické proveditelnosti a komerčního potenciálu výzkumu a vývoje s cílem zavedení nového produktu/technologie/služby na trh
aktivita b)
aktivity směřující k dopracování výzkumu a vývoje do finální fáze a k přípravě jeho komercializace
OP TAK - Spolupráce - klastry
Zvýšení výzkumných a inovačních aktivit mezi podniky a výzkumnými organizacemi.
Aktivity:
a) Kolektivní výzkum
b) Sdílená infrastruktura
c) Rozvoj inovačního klastru
OP Spravedlivá transformace – Tematické výzvy Karlovarský kraj
Nástroj zmírnění dopadu přechodu EU na klimatickou neutralitu, podpora území nejvíce zasažených tímto přechodem, v rámci ČR se jedná o tzv. uhelné regiony:
- podpora VaVaI
- znovuvyužití území po těžbě hnědého uhlí a souvisejícího průmyslu včetně energetiky a teplárenství
- podporu podnikatelského sektoru a přímou tvorbu nových pracovních míst
- rozvoj nových obnovitelných zdrojů a souvisejících technologií
- rozvoj digitalizace
- oběhové hospodářství
OP Spravedlivá transformace – Tematické výzvy Ústecký kraj
Nástroj zmírnění dopadu přechodu EU na klimatickou neutralitu, podpora území nejvíce zasažených tímto přechodem, v rámci ČR se jedná o tzv. uhelné regiony:
- podpora VaVaI
- znovuvyužití území po těžbě hnědého uhlí a souvisejícího průmyslu včetně energetiky a teplárenství
- podporu podnikatelského sektoru a přímou tvorbu nových pracovních míst
- rozvoj nových obnovitelných zdrojů a souvisejících technologií
- rozvoj digitalizace
- oběhové hospodářství
NPO - Podpora podnikavosti
Podpora podnikavosti, osvěta podnikatelských aktivit a podpora podnikatelských záměrů začínajících firem a podnikatelů.
The Country for the Future - Inovace do praxe
Podpora zavádění inovací produktů a postupů v malých a středních podnicích, včetně inovací organizačních.
Horizont Evropa
Rámcový program Evropské unie pro výzkum a inovace na období 2021–2027.
Cílem tohoto programu je posílit vědeckotechnickou základnu EU, mimo jiné rozvojem řešení politických priorit, jako je ekologická a digitální transformace. Program rovněž přispívá k dosažení cílů udržitelného rozvoje a podporuje konkurenceschopnost a růst. Jedná se o stěžejní iniciativu EU na podporu výzkumu a inovací od fáze konceptu až po uvedení na trh.
Program s rozpočtem ve výši 95,5 miliardy eur, včetně 5,4 miliardy eur z nástroje Next Generation EU, doplňuje vnitrostátní a regionální financování v oblasti výzkumu a inovací.
Program se skládá ze tří pilířů:
- vynikající věda
- globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu
- inovativní Evropa
Další část, přítomná v celém programu, podporuje rozšíření účasti založené na excelenci ze všech členských států. To poslouží k optimalizaci vnitrostátního výzkumného a inovačního potenciálu v celé Evropě, a tím k posíleníEvropského výzkumného prostoru.
The Country for the Future - Technologická inkubace start-upů
Podpora začínajících technologických firem (startupů) vyvíjejících inovativní a škálovatelné produkty či služby. Program je určen pro inovativní startupy ze sedmi oblastí podpory, mezi které patří AI, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie acirkulární ekonomika, chytrá řešení voblastech zdravotnictví afarmacie nebo pokročilé materiály.
Daňové odpočty na výzkum a vývoj
Prostřednictvím daňového odpočtu na výzkum a vývoj je možné odečíst od základu daně 100 % výdajů vynaložených na realizaci projektů výzkumu a vývoje. Daňový odpočet na výzkum a vývoj lze uplatnit každoročně a je možné uplatnit široké spektrum nákladůbez maximální horní hranice. Více informací naleznete v Metodickém pokynu Ministerstva financí č. MF-17 a také v § 34 odst. 4 a 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona č. 80/2019 Sb. a pozdějších předpisů.
Spark Funding
Cílem finanční iniciativy Spark Funding je podpořit a urychlit přenos (transfer) technologií z vesmírného do nevesmírného sektoru, uspíšit proces vývoje produktů a podpořit komercializaci kosmických technologií a počáteční adaptaci produktu a jeho uvedení na trh.
Úkolem je přenést kosmické technologie, jako jsou senzory, materiály, elektroniku (ale možné jsou všechny technologické oblasti) do jiného odvětví.
OP TAK - Inovační vouchery - ochrana práv průmyslového vlastnictví
Posílení inovační výkonnosti domácích firem a zvýšení jejich konkurenceschopnosti prostřednictvím účinnější ochrany duševního vlastnictví, zvláště na zahraničních trzích, a rovněž zvýšení intenzity využívání nástrojů ochrany práv průmyslového vlastnictví nejen mezi malými a středními podnikateli, ale také u organizací pro výzkum ašíření znalostí.
NPO - Akcelerace startupů
Akcelerační program pro startupy (do 7 let stáří) podporuje:
- vstup na nové zahraniční trhy a přístup k vyspělým technologiím a kapitálové infrastruktuře v zahraničí
- předávání zkušeností s řízením firmy
- přípravu na vstup investora, networking, získávání podnikatelského know-how a manažerských zkušeností na cílových trzích.
PRODEF - Národní veřejné soutěže v obranném výzkumu (PP2)
Hlavním cílem programu je další rozvoj národního VaVaI v oblasti obranného průmyslu, a to prostřednictvím zvýšení zapojení českých subjektů do mezinárodních řetězců a konsorcií, posílení technologické úrovně českých subjektů, které již v obranném VaVaI působí nebo mohou působit, a zvýšení multidisciplinarity prostřednictvím zapojení právě těch subjektů, které dosud v obranném VaVaI nepůsobily.
Podprogram 2 - Národní veřejné soutěže v obranném výzkumu - je zaměřen na projekty aplikovaného výzkumu a inovací v oblastech moderních nastupujících a přelomových technologií, které lze využít pro potřeby Armády ČR. Budou podporovány projekty, které prokáží vazbu na technologické znalostní domény v oblasti přelomových a nastupujících technologií (EDTs – Emerging and Disruptive Technologies).
Dále půjde o projekty aplikovaného výzkumu a inovací směřující obsahově do oblastí, jež jsou ustanoveny v Koncepci obranného aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací 2023–2029 a jsou v souladu s klíčovými technologiemi z hlediska zajištění podstatných bezpečnostních zájmů státu a schopností obranného průmyslu ČR obsažených ve Strategii vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu České republiky do roku 2030.